Fain Wood – český výrobce designových šperkovnic vydává po půl roce života první tiskovou zprávu

Fain Wood – český výrobce dřevěných designových šperkovnic slaví prvního půl roku na českém trhu a rád by se s Vámi podělil o jeho příběh a krátkou historii v naší první tiskové zprávě.

Stručný obsah tiskové zprávy

Dva „ajťáci“ Michal Faina (Šumava) a Jiří Mach (Vysočina) se na začátku roku 2015 rozhodli, že založí netradiční start-up a oživí tradici dřevěných šperkovnic. Vzhledem k výrazné profesní změně začali s oslovením designerů, poté se ponořili do samotné výroby a obchodu. Nikdy by to nezvládli sami, a proto Fain Wood staví jako rodinnou firmu. Díky tomu se jim v prosinci 2015 podařilo uvést na trh první produkty. Představení společnosti a produktů proběhlo na výstavě designSUPERMARKET, kde ze sta vystavovatelů získali 1. cenu návštěvníků.. Zároveň poprvé vystoupili v televizi a začalo se o nich psát. Nyní už je najdete v několika showroomech a vystavovali poprvé i v zahraničí. Tolik k prvním 6 měsícům a co je čeká dál? Tento rok se můžete těšit na novou kolekci fainových šperkovnic a zároveň chtějí zahájit prodej v zahraničí. A v neposlední řadě je čeká péče o jejich první Fain Wood les, který vysadili před měsícem.

FB_pulroku

Kompletní obsah tiskové zprávy:

Na začátku roku 2015 vznikl nápad oživit tradici dřevěných šperkovnic. S nápadem vyrábět šperkovnice přišel Michal Faina, protože nemohl pro svoji manželku sehnat krásnou dřevěnou šperkovnici, která by se zároveň hodila do jejich moderního bytu. Po pár týdnech hledání však Michal Faina nenašel žádnou šperkovnici, která by odpovídala jeho představě čistého minimálního designu a byla vyrobena z masivního dřeva. Po většinu času narážel jen na plastové, koženkové nebo v lepším případě kožené provedení. A to byl důvod, proč se Michal Faina a Jiří Mach rozhodli, že opráší tradici dřevěných šperkovnic a představí je v novém, designově slušivém kabátu.

Celá idea vznikla v samém srdci Šumavy v Kašperských horách. Zde se oba shodli na základních hodnotách nově vznikající značky. Fain Wood je česká firma, s českou výrobou, se silným akcentem k přírodním materiálům - především dřevem, pozitivním vztahem k perfekcionalismu a unikátnímu designu. Zároveň pracuje na kombinaci inovativních výrobních postupů a ruční výroby, díky které jejich šperkovnice dosahují precizního zpracování. Vědí totiž, že krása je v detailu, a proto nedělají kompromisy v žádném kroku výrobního procesu.

Prvním krokem Fain Wood bylo oslovení designerů, se kterými by se pustili do návrhu šperkovnic. Původně zamýšleli spolupracovat pouze s jedním designerem a začít s jednou šperkovnicí. Ale v průběhu schůzek s předními českými designéry je oslovilo designerské studio Hipposdesign a dvojice designerů Boris Klimek a Lenka Damová. Byla to opravdu skvělá volba. Hned od začátku spolupráce chrlili skvělé nápady a posouvali tak možnosti tvarů a vzhledu šperkovnice o míle dál. Fain Wood stál před další volbou – vybrat nejlepší návrh šperkovnice a stojanu na šperky, které bychom poslali do výroby. Společnému rozhodnutí předcházelo několik kol „ladění“, kdy se řešil nejen celkový koncept, ale také každý detail. Nakonec se do finále probojovala šperkovnice, která byla inspirována tokem řeky Vltavy, a stojan na šperky, který popisuje fyzikálními zákony vody a říčních kamenů.

Poté následoval proces výroby. Od začátku věděli, že chtějí produkty vyrábět v České republice. Kdo si to však nikdy nezkusil, tak si nedovede představit, jak je to náročné. Oslovili desítky výrobců a výsledek? Polovina na poptávku vůbec nezareagovala, část zakázku odmítla z důvodu přetížení ve stávajících dodávkách, anebo nebyly schopny dodat komponenty v požadované kvalitě. Tudy cesta nevedla, a tak se rozhodli do výroby více ponořit. V bytě u jednoho ze spoluzakladatelů, Michala Fainy, se našla jedna volná místnost (budoucí dětský pokojíček), ze které vytvořili testovací centrum.  A jako každý správný start-up začínali v garáži u rodičů druhého spoluzakladatele, Jiřího Macha, kde probíhá kompletace jejich produktů a kontrola kvality. V současné chvíli mají sedm subdodavatelů z celé České republiky od Domažlic až po Blansko, kteří dodávají jednotlivé komponenty. Finální výroba šperkovnic je ale pevně v rukou Fain Wood. Díky tomu se mohou zaručit, že jejich produkty, které odesílají zákazníkům, jsou v nejvyšší kvalitě.

Na začátku měli jasný plán, že produkty uvedou na trh v září 2015. A jako většina plánů i tento se nepodařilo přesně splnit. Vyrobit vše ve vysoké kvalitě bylo náročnější, než si dovedli představit. A proto první antré proběhlo až v prosinci 2015, na výstavě designSUPERMARKET. Zde se kromě Fain Wood představilo dalších 100 vystavovatelů. A výsledek? Ještě před začátkem výstavy je oslovila Česká televize s nabídkou na reportáž, a tak byl Fain Wood poprvé v televizi. Ale největší radost celému týmu Fain Wood udělala rozhodně první cena od návštěvníků výstavy.

To vše je motivovalo k další práci, a tak v novém roce 2016 pokračují v rozšiřování povědomí o značce. V březnu 2016 získali Grand Prix ocenění od odborné poroty na výstavě Design Shaker. Zároveň můžete jejich produkty zakoupit v partnerských obchodech v Praze – Harddecore a v SloCz v Košicích. Spustili web v německém a anglickém jazyce a chystají se na první velkou výstavu do Holandského Maastrichtu, kde se představí více jak 300 vystavovatelů z celého světa. V plánu toho je opravdu hodně. A budeme moc rádi, pokud nás budete i nadále sledovat.

Naší první tiskovou zprávou bychom chtěli zakončit naším vztahem k přírodě, která nás nebo naše designery nejednou inspirovala. V dnešní době je velice moderní vyrábět ze zbytků a odpadu. V tomto ohledu, ale Fain Wood zcela ekologický není, protože pro Vás vyrábíme z toho nejkvalitnějšího dřeva. Proto jsme se rozhodli, že začneme od kořenů a vysadíme náš první Fain Wood les. Neváhejte se projít ve Fain Wood lese, budete-li mít cestu přes Vysočinu.

 

Celá tisková zpráva je zároveň k dispozici ke stažení: Tiskova_zprava_vpress

Fotodokumentace ve vysokém rozlišení je ke stažení: Fotografie

V případě jakýchkoliv dotazů se na mě neváhejte obrátit.

Fainový den Vám přeje,
Jiří Mach
Co-founder Fain Wood

Tel: 725 817 421
E-mail: jiri.mach@fain-wood.cz
www.fain-wood.cz